top of page

Tarih

Herkese Açık·22 üye
Onur
Resmi Yazar
Grup Yöneticisi

İnsanlık tarihinin en absürd savaşı: Emu savaşı nedir? Tarafları ve kazananı kimlerdir ?
Emu Savaşı, 2 Kasım 1932'de Avustralya'da gerçekleşen olaydır. O dönemde Batı Avustralya'daki Wheatbelt bölgesinde, özellikle Campion ve Walgoolan bölgelerinde, tarım alanlarına zarar veren büyük sayıda Emu kuşlarının kontrol altına alınmaya çalışılmasını konu alır.


Avustralya hükümeti, emu kuşlarının kontrolü için ordu birliklerini gönderdi. Ancak, emu kuşları hızlı ve çevik olduklarından, askerlerin makineli tüfeklerle etkili bir şekilde kontrol altına alınmaları zor oldu.Askerlerin emu kuşlarına karşı başarısızlığı, basında geniş bir şekilde yer buldu ve olay zamanla Emu Savaşı olarak anılmaya başlandı.


Sonunda, emu kuşlarının kontrolü askeri müdahaleyle sağlanamayacağına karar verildi ve hükümet emu kuşlarını vurmak için verdiği ödülü kaldırdı. Hükümet, emu kuşlarına karşı verdiği mücadeleyi sonlandırdı ve birçok insanın gözünde absürd bir olay olarak hatırlanan Emu Savaşı 10 Aralık 1932'de Emu kuşlarının galip gelmesi ile resmi olarak sona erdi.


Kayıplar :


Avustralya kayıpları: 9860 mühimmat harcandı


Emu kayıpları: 40 Emu öldürüldü, 2500 Emu yaralandı


Katılanlar :


Binbaşı Gwynydd Purves Wynne


Aubrey Meredith liderliğindeki Avustralya Kraliyet Topçusu


Kaynakça :


∆ Shuttlesworth, Dorothy Edwards (1967). The Wildlife of Australia and New Zealand. University of Michigan Press. s. 69.


∆"Attack on Emus". The Argus.Bilgekağan Kılaf
Ateş Atahan Kılaf
Nebahat Erserin
bottom of page